در حال بارگذاری ...
یادداشتی از « ندا قربانیان» در باره جشنواره اتود

به نوآموزان گذراندن کلاس های آموزشی پیشنهاد می شود

مدتی است چهارشنبه های هر هفته  علاقه مندان به تئاتر  با شور و اشتیاق و انرژی خوب چراغ تئاتر هشتگرد را روشن نگه داشتند. در این میان فرصتی شد تا به اتفاق  دوستان هنرمندم برای داوری جشنواره ای تحت عنوان جشنواره اتود  به  فرهنگسرای امام علی در شهر هشتگرد برویم.از نام جشنواره پیدا بود که با تئاتر  کوچکی از تازه واردان به این عرصه مواجه خواهیم بود.حضور پررنگ نوآموزان رشته بازیگری و پیشکسوتان  تئاتری استان در این جشنواره از نکات مثبت و قابل توجه بود که حال و هوای خوب و انرژی بالایی را به وجود آورد.

همیشه  برگزاری برنامه هایی از این دست  فرصت خوبیبرای کشف  استعدادهای نیروهای جوان و تازه کار است  که  از این طریق کم کم با صحنه آشنا می شوند.از این رو برپایی  جشنواره اتود  در هشتگرد هم از این قاعده مستثنی نیست  و باید به برگزار کنندگان این دورهمی  که هر چهارشنبه تحت عنوان چهارشنبه تئاتری برپا می شود تبریک گفت. این رویداد می تواند گام بلندی در جهت رشد تئاتر شهرستان ها باشد  که بهتر است همراه و همگام با بحث اموزش هم سو شود . تنها برپایی این همایش ها  کافی نیست چراکه باید با مطالعه و کسب تجربه به رمز و راز های این هنر والا دست پیدا کنند.بیشتر نوآموزان این رشته که در این برنامه ها شرکت می کنند مشغول آموزش در آموزشگاه ها هستند ، تعدادی هم به صورت تجربی وارد این مسیر شدند که به این دسته دوم پیشنهاد گذراندن کلاس های آموزشی می شود. 

 

 این جشنواره ها هرچند با بضاعت کم ، فرصت خوبی به هنرجویان جوان و نوجوان علاقه مند می دهد. اینکه  هر هفته در این همایش آموخته های خود را در مقابل چشمان نیروهای قدیمی و کارآمد تئاتر استان به نمایش بگذارند  و خود را محک بزنند. در این میان استعدادهای بسیاری هم کشف و مورد توجه قرار می گیرند انگیزه ای خوبی پیدا می کنند تا مسیر هنری خودشان را انتخاب کنند و تشویق موثری برای آنها باشد.

تنها  در این میان یک ایراد به این جشنواره وارد است،اینکه  در بین  هفته تمامی کارها توسط برگزار کنندگان  بازبینی شوند و از میان آنها تعدادی که قابلیت بیشتری دارند برای اجرا انتخاب شوند.  در اینصورت هم کیفیت کارهای اجرایی بیشتر خواهد بود و هم فرصتی برای صحبت بعد از هر اتود  پیش خواهد آمد. در حقیقت کیفیت بهتری از آثار مشاهده خواهیم کرد.

 

 
نظرات کاربران